W piątek będziemy mieli uroczyste spotkanie w bazie operacji, które organizuje dla nas strona szwedzka. Szykujemy się do wyjazdu w sobotę rano - poinformował dowódca polskich strażaków w Szwecji mł. brygadier Michał Langner z KG PSP.

Jutro do południa przekażemy strefy stronie szwedzkiej. Właściwie już dziś powoli przygotowujemy sobie sprzęt, który nie pracuje, czyli pojazdy logistyczny, jak np. cysternę. Przed nami ponad tysiąc kilometrów drogi powrotnej - powiedział Michał Langner.

Dowódca polskich strażaków poinformował, że na terenie, w którym pracuje polska grupa ratowników ciągle "dzieje się dużo", a strażacy prowadzą akcję dogaszania w kilku miejscach swojego sektora.

W ciągu dnia prowadzimy działania dogaszające, dojeżdżamy do miejsc, gdzie da się dojechać, i tam rozwijamy dalej linię gaśniczą - podkreślił Langner. Zaznaczył, że teren, na którym pracują Polacy, jest "dość stromy", a w wiele miejsc ze względów bezpieczeństwa nie da się dojechać samochodami gaśniczymi.

Działania dogaszające mają być prowadzone do piątkowego popołudnia.

Szef polskich strażaków w Szwecji opowiedział o "oddolnej akcji" strażaków związanej z uczczeniem "Godziny W".

To nie był rozkaz, niczego nie chcieliśmy nikomu narzucać, po prostu uznaliśmy, że mamy taką potrzebę. Zebraliśmy się na parkingu i przed flagą, która jest tam zawieszona, ustawiliśmy się w szyku. O godzinie 17 włączyliśmy sygnały świetlne, a w jednym samochodzie także sygnały dźwiękowe, po minucie rozeszliśmy się - opowiada Langner.

Dodał, że o tej godzinie na minutę przerwali także pracę polscy strażacy prowadzący akcję na terenach leśnych.

W gaszeniu pożarów w Szwecji biorą udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów). Wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody). Misja była planowana na 14 dni. Polscy strażacy przebywają w Szwecji od niedzieli 22 lipca. Są tam samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali namioty, wyżywienie i paliwo) i medycznym (w grupie są ratownicy medyczni).

Przyczyną rozległych pożarów lasów w Szwecji były nietypowe jak na ten kraj wysokie temperatury i mała ilość opadów. Według pierwszych informacji przekazywanych przez szwedzkie media w środkowej części kraju płonęło około 25 tys. hektarów lasów.

(j.)