Polska wyśle do Gruzji policjantów - zapowiedział szef dyplomacji Radosław Sikorski. Deklaracja padła tuż przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania unijnych szefów dyplomacji w Awinionie. Unia już wysłała do Gruzji misję rozpoznawczą, ale ostateczny kształt operacji ma być ustalony w połowie miesiąca na formalnym posiedzeniu ministrów w Brukseli.

Zdaje się, że na obecnym etapie największe zapotrzebowanie będzie na policjantów - stwierdził minister Sikorski, ale zastrzegł, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Mam uzgodnienie z ministrem obrony i zgodę premiera, żeby do takiej misji ze względu na więzi przyjaźni, jakie nas z Gruzją łączą, zadeklarować także polskie siły - dodał.

Misja rozpoznawcza Unii Europejskiej ma przygotować grunt pod misję właściwą, która pojedzie do Gruzji w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Decyzję w tej sprawie podjęto na nadzwyczajnym szczycie unijnych przywódców w poniedziałek.

Koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana zapowiedział, że misja ta ma liczyć kilkaset osób. Bliskie mu źródła dyplomatyczne sprecyzowały, że będzie to "raczej bliżej dwustu" osób.