Jeśli w trakcie podróży wakacyjnej dotrzecie do Petersburga, koniecznie odszukajcie dom na rogu uliczek Grażdanskiej 19 i Stolarnego piereułka (zaułku) 5. Dlaczego? To dom Raskolnikowa, głównego bohatera słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego - "Zbrodnia i kara”.

Mieszkanie Raskolnikowa dzieli zaledwie 730 kroków od ulicy Sriedniaja Podjaczeskaja 15/104, gdzie mieszkała lichwiarka i gdzie dokonała się najsłynniejsza w literaturze zbrodnia. To typowe dla Petersburga podwórko studnia. Słońce zagląda tutaj na bardzo krótko i gdy stąd odejdzie, zrobi się zupełnie ciemno - opowiada naszemu korespondentowi jedna z przewodniczek.

Były student Rodion Raskolnikow, który zabił staruszkę, chcąc się wzbogacić, przeżywa duchowe męki, wspólnie z Sonią Marmeładową, prostytutką, czyta Ewangelię i wreszcie za jej namową idzie się przyznać. Zmierza do komisariatu policji na Fonarnym piereułku 9, gdzie urzędował przerażający śledczy i subtelny znawca ludzkich dusz Porfiry Pietrowicz.

Specjaliści twierdza, że dom, w którym urzędowała carska policja, został już dawno zburzony, ale przewodnicy nadal pokazują miejsce, gdzie stał budynek. Tutaj był komisariat policji. Raskolnikow przyszedł tutaj po raz pierwszy, żeby się przyznać, ale nie znalazł w sobie sił. Dopiero później wrócił i powiedział: To ja zabiłem - opowiada naszemu korespondentowi przewodniczka.