Wielka Brytania od wielu lat, pod względem procedur, była przygotowana na śmierć królowej Elżbiety II. Szczegóły zawiera plan "Operacja London Bridge". Opublikował go, kilka lat temu, brytyjski dziennik "The Guardian".

Opierając się na anonimowych rozmowach z osobami z otoczenia królowej, rządu i największych brytyjskich mediów, dziennikarz Sam Knight zrekonstruował, w jaki sposób naród dowiedział się o śmierci królowej, a także o tym, jak będą wyglądały uroczystości żegnające Elżbietę II i witające na tronie jej syna, księcia Karola.

Jako pierwszy o śmierci Elżbiety II miał dowiedzieć się jej osobisty sekretarz sir Christopher Geidt, który poinformował o tym premiera. Aby uniknąć wzbudzania sensacji wśród operatorów centrali telefonicznej pałacu, użył on zakodowanej frazy, która została przyjęta dla informowania o śmierci monarchini: Most London Bridge jest opuszczony.

Wkrótce po tym informacja ta została przekazana także do rządów 15 krajów, w których Elżbieta II była głową państwa, a także 33 krajów, w których była symbolicznym zwierzchnikiem. Pierwszą redakcją mediów, która otrzymała komunikat o śmierci królowej, była BBC, a następnie agencje informacyjne. Specjalne obwieszczenie miało zostać wywieszone także na bramie Pałacu Buckingham w Londynie.

Pogrzeb królowej dziewięć dni po jej śmierci

Według planów, pogrzeb królowej ma odbyć się w dziewiątym dniu po jej śmierci. Wcześniej nowy król ma pojechać do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej - a także odbyć szereg spotkań protokolarnych, w tym ze zjeżdżającymi się z całego świata dyplomatami.

Jej ciało ma zostać przewiezione do sali tronowej Pałacu Buckingham m.in. samolotem British Airways o numerze bocznym 146 lub pociągiem wzdłuż wschodniego wybrzeża. Przedstawione plany są na tyle szczegółowe, że zakładają także np. przejazd lokomotywy czyszczącej tory po tym, jak miliony podwładnych będą rzucać na nie kwiaty, chcąc pożegnać swoją monarchinię.

Pierwsze przygotowania do śmierci Elżbiety II rozpoczęły się w latach 60. XX wieku

W całym kraju mają rozbrzmieć dzwony, m.in. Great Tom w katedrze św. Pawła w Londynie i dzwon sewastopolski na zamku w Windsorze. Do połowy masztów zostały opuszczone flagi. W ciągu kilku godzin od śmierci królowej powinny spotkać się obie izby parlamentu, które na wspólnym posiedzeniu uczczą pamięć Elżbiety II. Plany zakładały, że oficjalna proklamacja księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii odbywa się w trakcie pierwszej doby.

Według planów, jeszcze tego samego wieczoru Karol ma zwrócić się do pogrążonego w żałobie narodu. Wkrótce określony zostanie także status drugiej żony księcia Karola, Camilli, która zostanie formalnie królową.

Zdaniem autora "Guardiana", pierwsze przygotowania do śmierci królowej Elżbiety II rozpoczęto jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, a ostatnie znaczne aktualizacje wprowadzono na początku XXI wieku. Podobne scenariusze istnieją na wypadek śmierci innych członków rodziny królewskiej.

Królowa Elżbieta II była najdłużej urzędującą brytyjską królową w historii.