W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia - poinformowały indonezyjskie media. Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina. Co najmniej 500 osób zostało ewakuowanych.

Władze wezwały mieszkańców do zachowania spokoju i trzymania się z dala od ognia. Czterech mieszkańców doznało poparzeń i jest leczonych w szpitalu regionalnym w Indramayu - informuje agencja AP. Nie ma żadnych informacji o ofiarach. 

Przedstawiciele państwowego koncernu naftowego Pertamina przekazali, że przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale w czasie, gdy wybuchł, wystąpiły wyładowania atmosferyczne i ulewny deszcz.

Wyłączyliśmy rafinerię, aby kontrolować przepływ ropy i powstrzymać pożar przed rozprzestrzenianiem - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel Pertaminy, Ifki Sukarya.

Materiały filmowe, jakie pojawiły się w sieciach społecznościowych, wskazują, że ogień objął sporą część infrastruktury rafinerii.

Na miejscu znajdują się ekipy ratunkowe i straż pożarna. Na obecnym etapie nie sposób też ocenić rozmiarów zniszczeń.

Szef straży pożarnej w Indramayu, Joni Takarasel, powiedział dziennikarzom, że według jego oceny pożar wybuchł po północy, około godz. 00:30 (godz. 18:30 w niedzielę w Polsce). Dodał, że państwowa straż pożarna wysłała pięć wozów strażackich z załogami do gaszenia pożaru. Tylko pięć, ponieważ koncern Pertamina ma własną, doskonale wyposażoną służbę pożarniczą - zaznaczył. Zapewniamy im tylko wsparcie, na tzw. drugim pierścieniu wokół pożaru - wyjaśnił.

Takarasel dodał, że obydwie grupy czekają, aż wyczerpią się zasoby paliwa, które jest objęte pożarem. Podkreślił, że użycie armatek przeciwogniowych na obecnym etapie byłoby mało skuteczne. Zarazem dodał, że "wszystko wskazuje, iż powoli ilość płonącego paliwa się zmniejsza". 

Choć wciąż tam się pali, to jednak zaczynamy kontrolować ten pożar - powiedział Joni Takarasel w rozmowie z dziennikarzami.

Strategiczne znaczenie

Rafineria RU VI Balongan została oddana do użytku w 1994 r. jako jedna z sześciu rafinerii, którymi dysponuje koncern Pertamina. Rafineria ta ma strategiczne znaczenie, zapewnia bowiem zaopatrzenie w paliwa stołecznego obszaru metropolitalnego Dżakarty oraz całej prowincji Jawa Zachodnia, gdzie koncentruje się życie gospodarcze i przemysł Indonezji. 

Surowiec przetwarzany w rafinerii Balongan pochodzi z pól naftowych w prowincji Riau w środkowej części Sumatry.