Kerstin, najstarsze dziecko Josefa Fritzla i gwałconej przez niego córki Elisabeth, obudziła się ze śpiączki. To właśnie ciężka choroba Kerstin zmusiła Austriaka do zawiezienia jej do szpitala w Amstetten 19 kwietnia. W ten sposób dramat więzionej w piwnicy przez 24 lata Elizabeth ujrzał światło dzienne.

Nie wiadomo jednak, jaki jest stan zdrowia Kerstin. Kiedy trafiła do szpitala, była w tak ciężkim stanie, że lekarze obawiali się o jej życie. Specjalnie wprowadzili ją w stan śpiączki, by ustabilizować pracę jej organizmu.

19-letnia Kerstin całe życie przeżyła zamknięta wraz z matką i dwoma braćmi - także dziećmi Fritzla - w piwnicy. Lekarze obawiali się, jak zareaguje na widok innych osób po przebudzeniu i dlatego zaraz po odzyskaniu świadomości przeniesiono ją do pomieszczenia w klinice, gdzie przebywa jej matka z pozostałymi dziećmi. Zostało ono urządzone tak, by przypominało piwnicę, gdzie byli przetrzymywani.

Cała rodzina ma pozostać w klinice jeszcze przez kilka miesięcy, by stopniowo wszyscy przygotowali się do kontaktów ze światem zewnętrznym.

42-letnia obecnie Elisabeth Fritzl przez 24 lata była więziona przez swojego ojca w schronie, który sam wybudował w piwnicy swego domu w Amstetten. Przez cały ten czas kobieta była gwałcona. Urodziła siedmioro dzieci, z których jedno zmarło wkrótce po urodzeniu.

Troje dzieci zostało zaadoptowanych przez Fritzla i jego żonę (matkę Elisabeth) i mieszkało razem z nimi, a troje - Kerstin i jej dwóch braci - było zamkniętych z matką w schronie.