Myśliwce sił obrony powietrznej USA przechwyciły w piątek nad stanem Utah w zachodniej części kraju niezidentyfikowany balon, poruszający się na wysokości około 14 kilometrów - poinformowała armia USA.

Jak wynika z komunikatu dowództwa NORAD, obiekt przypominający balon niewielkich rozmiarów, nie posiadał zdolności manewrowych i nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA, w tym dla żeglugi powietrznej.

Podczas operacji dowództwo NORAD ściśle współpracowało z Federalną Agencja Lotnictwa (FAA) - poinformował rzecznik NORAD John Cornello. Lot podejrzanego balonu, pochodzenia którego nie udało się ustalić, jest obecnie monitorowany.

Amerykańskie media przypominają, że na początku lutego 2023 roku siły powietrzne USA zestrzeliły nad Karoliną Południową chiński balon szpiegowski o dużej średnicy, który przez dłuższy czas operował w przestrzeni powietrznej USA.

Według Pentagonu balon, który poruszał się na wysokości niedostępnej dla tego typu obiektów komercyjnych i badawczych, był wykorzystywany przez Chiny do celów szpiegowskich. Zdecydowane działania USA spotkały się wówczas z protestem władz w Pekinie, twierdzących, iż był to balon meteorologiczny, który przypadkowo znalazł się w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

Media zwracają uwagę, że chińskie balony szpiegowskie wielokrotnie naruszały przestrzeń powietrzną Tajwanu.