30 ton przejętych narkotyków i 49 aresztowanych to efekt międzynarodowej akcji policyjnej, której celem było uderzenie w "superkartel" odpowiedzialny za dostarczanie jednej trzeciej dostaw kokainy rozprowadzanej w Europie.

Policjanci z sześciu krajów połączyli siły, aby zlikwidować "superkartel" narkotykowy, odpowiedzialny za około jedną trzecią handlu kokainą w Europie - poinformowała w poniedziałek agencja Unii Europejskiej ds. policji Europol.

W trakcie dochodzenia aresztowano 49 podejrzanych. Unijna agencja nazwała te aresztowania "zwieńczeniem równoległych dochodzeń prowadzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy wsparciu Europolu". W rozbijaniu kartelu brały udział także Stany Zjednoczone.

Siatka przestępcza zajmowała się handlem narkotykami na dużą skalę i praniem pieniędzy. Najwięcej osób, 14, aresztowano w Holandii, a 6 "celów o dużym znaczeniu" aresztowano w Dubaju.

W Dubaju jak w "sanktuarium". Tu gangsterzy czuli się bezpieczni

Z Dubaju szefowie kartelu kontrolowali jego działalność, zachowując się, jakby żyli "w sanktuarium, w którym czują się nietykalni". Jak pisze brytyjski "Daily Mail" na swojej stronie internetowej, szefem kartelu jest Brytyjczyk, który najpierw rezydował na Costa del Sol, ale z obawy przed porwaniem uciekł  do Dubaju, gdzie urządził bazę grupy przestępczej.

Część organizacji działająca w Hiszpanii miała dwie struktury - jedna z nich zajmowała się wysyłaniem narkotyków przez porty na Półwyspie Iberyjskim, druga odpowiedzialna była za pranie pieniędzy za pośrednictwem firm zajmujących się obrotem nieruchomościami - podaje "Daily Mail" za źródłami w hiszpańskiej policji.

Centrum operacji finansowych było hiszpańskie Costa del Sol, gdzie kartel ulokował w ekskluzywnych willach ponad 24 mln euro pochodzących z handlu narkotykami.

Rekordowy napływ kokainy do Europy

"Skala importu kokainy do Europy pod kontrolą i dowodzeniem podejrzanych była olbrzymia; ponad 30 ton narkotyków zostało skonfiskowanych przez organy ścigania w trakcie dochodzenia" - przekazał Europol. Agencja podała, że operacja policji była wycelowana zarówno w "centrum kontroli i dowodzenia, jak i logistyczną infrastrukturę handlu narkotykami w Europie".

W Europie konfiskowane są rekordowe ilości kokainy. Jej dostępność na kontynencie nigdy nie była większa, kokaina jest obecnie wyjątkowo czysta i tania - zauważyła agencja Associated Press.

W 2020 r. skonfiskowano łącznie 214 ton kokainy w Europie, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała agencja. Eksperci z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oszacowali, że w 2022 r. w Europie może zostać skonfiskowane do 300 ton kokainy.