Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku "Cud nad Wisłą" w kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim.

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk "Cud nad Wisłą" - informuje niezależny portal Zerkalo.io.

"Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi. Jego niszczenie jest niegodne i niezgodne z zasadami cywilizowanego świata" - napisał na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksenia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło podżega do "nienawiści na tle narodowościowym i religijnym".

Serwis Katolik.info podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości - w czasach sowieckich. Po upadku ZSRR znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.

"Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano" - napisał portal Katolik.info.

Fresk w kościele w Sołach powstał wkrótce po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.