Dla polskich kibiców tegoroczny mundial odbywa się wyjątkowo blisko, ale jednak na obczyźnie. Nasi rodacy, podobnie jak inni obcokrajowcy, będą sobie musieli radzić w nieznanym otoczeniu. Naukowcy ujawnili zdolności ludzkiego mózgu, które w takich sytuacjach mogą się okazać przydatne.

Możemy więc liczyć oczywiście na to, że jeśli uczyliśmy się pilnie obcego języka, będziemy potrafili te umiejętności wykorzystać. Choć mówienie w każdym znanym przez nas języku wykorzystuje te same rejony mózgu, istnieje ośrodek, który odpowiada za to, że nie przeskakujemy w trakcie rozmowy na przykład z angielskiego na niemiecki. Badania osób dwujęzycznych pokazały, że osobny rejon mózgu odpowiada za rozpoznanie znaczenia wyrazu, bez względu na język, inny za konsekwentne trzymanie się jednego języka.

Mózg podświadomie pomaga nam też unikać niebezpiecznych sytuacji. Okazuje się, że mamy wrodzoną zdolność spostrzegania zagniewanych męskich twarzy. Testy u kobiet i mężczyzn pokazały, że zwracamy na nie uwagę znacznie szybciej niż na mężczyzn o neutralnym wyrazie twarzy, a nawet zagniewane panie. Prawdopodobnie właśnie ta umiejętność pomaga nam unikać kłopotliwych, a czasem i groźnych sytuacji. Miejmy nadzieje, że nasi poradzą sobie dziś z Ekwadorem, bo jeśli nie, zagniewanych męskich twarzy zobaczymy wkoło aż za dużo.