Duma Państwowa przyjęła w drugim czytaniu pakiet poprawek do konstytucji wydłużających kadencję prezydenta z czterech do sześciu lat. Rosyjscy deputowani opowiedzieli się również za wydłużeniem kadencji parlamentu z czterech do pięciu lat. Jak podała agencja informacyjna ITAR-TASS, trzecie i ostatnie czytanie powinno odbyć się w piątek.

Wydłużenie kadencji pozwoli prezydentowi Federacji Rosyjskiej i Dumie Państwowej nie tylko określić kierunki dalszego rozwoju kraju i rozpocząć urzeczywistnianie wytyczonych celów, ale też pod wieloma względami zrealizować plany podczas jednej kadencji - napisano w uzasadnieniu do projektu poprawek.

Nowe zasady mają wejść w życie dopiero w następnym cyklu wyborczym i nie będą dotyczyć obecnego szefa państwa Dmitrija Miedwiediewa. To właśnie on na początku listopada wystąpił z postulatem wydłużenia kadencji organów państwowych. Niektórzy komentatorzy polityczni twierdza, że wprowadzane zmiany mogą być częścią planu zakładającego powrót obecnego premiera Władimira Putina na fotel prezydencki.