Alaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy przygotowanym przez OCCRP, międzynarodowe konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych. Jurorzy byli jednomyślni, chociaż w tym antyrankingu o palmę pierwszeństwa walczyło aż 1667 korupcjonistów z całego świata.

Ten rok był wyjątkowy pod względem korupcji, ale Łukaszenka wyprzedził wszystkich - powiedział Drew Sullivan, współzałożyciel OCCRP i jeden z jurorów.

Jak wskazano w komunikacie organizacji, Łukaszenka - "ostatni brutalny dyktator Europy" - otrzymał tytuł łapówkarza roku "za wszystko, co zrobił na rzecz zorganizowanej działalności przestępczej i korupcji".

W jury zasiadało sześć osób - dziennikarzy i badaczy, którzy zajmują się monitorowaniem korupcji. Jak wskazano, nie mieli oni wątpliwości co do wyboru, chociaż nominowanych było aż 1167 osób. Po raz pierwszy w ciągu dekady decyzja jurorów była jednomyślna - podkreślono.

"Wykorzystał przestępcze i korupcyjne powiązania państwa"

Wśród działań białoruskiego dyktatora wskazano finansowanie oligarchów bliskich rodzinie Łukaszenków, zmuszenie do lądowania na lotnisku w Mińsku samolotu Ryanair (lecącego z Aten do Wilna), na pokładzie którego znajdował się opozycyjny aktywista, wywołanie kryzysu granicznego z UE przez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców, promowanie dezinformacji i fake newsów na temat koronawirusa.

Jurorzy zauważyli, że Łukaszenka "wykorzystał przestępcze i korupcyjne powiązania państwa do nasilenia masowej migracji, prowadząc do desperacji, przemocy i ogromnego okrucieństwa".

W komunikacie podano, że Łukaszenka, który skupił w swoich rękach nieograniczoną władzą i który drwi z międzynarodowej krytyki, odpowiedział na sankcje UE poprzez wywołanie kryzysu migracyjnego. Wydaje się być równie obojętny na cierpienia własnych obywateli, co zdesperowanych migrantów, w tym dzieci - napisali jurorzy.

Kto jeszcze wśród kandydatów?

Wśród kandydatów do tytułu "łapówkarza roku" byli poprzedni prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, rządzący Syrią Baszszar al-Asad, prezydent Turcji Recip Tayyip Erdogan i były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

OCCRP - Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej, organizuje ranking łapówkarzy od 2012 r. Wśród "laureatów" są m.in. prezydenci: Azerbejdżanu - Ilham Alijew, Rosji - Władimir Putin, Wenezueli - Nikolas Maduro i Brazylii - Jair Bolsonaro.