Do 1 lutego abp Georg Gaenswein musi opuścić watykańską rezydencję, w której mieszkał razem z papieżem seniorem Benedyktem XVI. Pojawiły się spekulacje, że krytykujący Franciszka purpurat zostanie wysłany do Niemiec.

Wieloletni osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein musi do 1 lutego opuścić dawny budynek klasztorny Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Taką decyzję, według niemieckiej prasy, podjął papież Franciszek.

O tym postanowieniu papieża pisze m.in. "Die Zeit".

W dawnym klasztorze Mater Ecclessiae w Watykanie abp Gaenswein przez prawie 10 ostatnich lat mieszkał z emerytowanym papieżem, który zmarł 31 grudnia 2022 r. 

Decyzja Franciszka oznacza, że abp Gaenswein opuści rezydencję w ciągu miesiąca od śmierci Benedykta XVI.

W dniach po śmierci i pogrzebie emerytowanego papieża niemiecki dostojnik skupił na sobie uwagę mediów za sprawą wydanej m.in. we Włoszech książki, w której nie szczędzi słów krytyki pod adresem Franciszka.

Po szumie, jaki wywołały ujawnione jej fragmenty, papież przyjął abpa Gaensweina na audiencji.

Nie jest jasne, jaka będzie przyszłość dostojnika, który formalnie jest prefektem Domu Papieskiego, ale ponad dwa lata temu został odsunięty przez Franciszka od pełnienia tej funkcji.

Wśród watykanistów nie brak opinii, że opuści on Watykan i być może zostanie skierowany do mniej eksponowanego miejsca w Niemczech.