Moskwa wciąż nie otrzymała od Waszyngtonu odpowiedzi na swoje propozycje, dotyczące współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej - poinformował rzecznik premiera Rosji Władimira Putina. Jak oświadczył Dmitrij Pieskow, Rosja nie ma wątpliwości, że możliwy jest kompromis ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach bezpieczeństwa strategicznego - w tym w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

Strona rosyjska wielokrotnie prezentowała swoje propozycje współpracy w walce z hipotetycznym zagrożeniem rakietowym. Zagrożeniem nie ze strony Iranu, lecz zagrożeniem hipotetycznym - podkreślił Dmitrij Pieskow. Zaznaczył również, iż powszechnie wiadomo, że Iran nie ma i w dającej się przewidzieć przyszłości mieć nie będzie technicznej możliwości wejścia w posiadanie rakiet, które mogłyby zagrozić terytorium Europy Środkowej.

Wiemy, że niektóre kraje Europy Środkowej same zadają sobie pytanie, czy rozmieszczenie tarczy będzie sprzyjać zwiększeniu bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie europejskim - podkreślił rzecznik szefa rosyjskiego rządu. Dodał, że Rosja jest gotowa zarówno do współpracy ze wspomnianymi państwami europejskimi, jak i do współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi dla zapewnienia bezpieczeństwa tych krajów.

Plany ulokowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach mają być jednym z głównych tematów spotkania prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych, Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy, które odbędzie się 1 kwietnia w Londynie.