Turcja zgodziła się poprzeć wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO - powiedział w Madrycie fiński prezydent Sauli Niinisto. Jak wyjaśnił, przełom nastąpił, gdy te trzy państwa podpisały wspólne memorandum dotyczące wzajemnego szerokiego wsparcia w działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ogłosił, że "Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK".

Doprecyzował, że w środę przywódcy państw NATO podejmą oficjalną decyzję o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Następnie oczywiście będzie miał miejsce proces ratyfikacji we wszystkich państwach członkowskich. Jestem jednak absolutnie pewny, że (...) przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie miało miejsce - zadeklarował Norweg.

Równolegle, kancelaria prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana podała, że porozumienie zawarte z Helsinkami i Sztokholmem obejmuje rozszerzenie współpracy przemysłów zbrojeniowych i zdjęcie wzajemnych restrykcji, wymianę informacji wywiadowczych w celu zwalczania terroryzmu oraz podjęcie przez Szwecję i Finlandię konkretnych kroków w celu ekstradycji osób oskarżanych w Turcji o terroryzm.

Zgoda Turcji - niezbędna

Przywódcy Szwecji, Finlandii oraz Turcji spotkali się w Madrycie na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO w maju - w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Spotkały się jednak wówczas ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup uznawanych przez Ankarę za organizacje terrorystyczne. Chodzi głównie o organizacje kurdyjskie. 

Turcja jest członkiem NATO od 1952 roku. Jej zgoda na wstąpienie Szwecji i Finlandii do sojuszu jest niezbędna, bo na przyjęcie nowych państw muszą zgodzić się wszyscy członkowie NATO.

Jak wygląda procedura?

Po tym jak szczyt w Madrycie potwierdzi, że kraje członkowskie wyrażają swoją zgodę na przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji - oba te kraje staną się kandydatami i zostaną zaproszone na rozmowy akcesyjne.

Od tego czasu będą mogły brać udział w większości prac sojuszu, ale bez prawa głosu.

Drugi etap - ratyfikowanie przez poszczególne parlamenty - może potrwać kilka miesięcy. Wtedy 30 parlamentów krajów NATO będzie musiało ratyfikować przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu.

Ostatnim etapem będzie przekazanie przez Helsinki i Sztokholm tzw. instrumentu ratyfikacji Stanom Zjednoczonym, które są depozytariuszem traktatu z 1949 roku powołującego do istnienia NATO.

Oba kraje mogą zostać członkami NATO nawet do końca roku, jeżeli na każdym etapie zostanie zastosowana przyspieszona procedura.