Ciała siedmiu członków załogi amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Fitzgerald - zaginionych po kolizji z kontenerowcem u wybrzeży Japonii - zostały odnalezione na pokładzie jednostki. Według dowództwa 7 Floty USA znajdowały się w najbardziej zniszczonej części statku. Na razie amerykańskie służby nie ujawniają tożsamości marynarzy. Ich dane zostaną podane do wiadomości publicznej w terminie późniejszym – twierdzi japońska agencja KYODO.

Poszukiwania członków załogi amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Fitzgerald, zaginionych po kolizji z kontenerowcem u wybrzeży Japonii trwały dwie doby.

"Był to trudny dzień dla naszej marynarskiej rodziny. Ciężko wyobrazić sobie, co musiała znieść ta załoga, wyzwania z jakimi musieli się uporać" - napisał w komunikacie wiceadmirał Joseph Aucoin.

"Nasze myśli i modlitwy są z członkami załogi USS Fitzgerald i ich rodzinami. Dziękujemy naszym japońskim sojusznikom za ich pomoc" - to już wpis z Twittera Donalda Trumpa.

Przyczyny kolizji? "Wyjaśniamy"

Zderzenie amerykańskiego niszczyciela z japońskim statkiem. Siedmiu Amerykanów poszukiwanych

Amerykański niszczyciel USS Fitzgerald zderzył się z japońskim statkiem handlowym. Do wypadku doszło w okolicach miasta Yokosuka u wybrzeży Japonii. Jak informują media, siedmiu amerykańskich marynarzy zaginęło. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zderzenia. Niszczyciel został uderzony w... czytaj więcej

Według marynarki wojennej USA, około godziny 2.30 nad ranem czasu lokalnego w sobotę (19.30 czasu polskiego w piątek) 56 mil morskich na południowy zachód od japońskiego portu Jokosuka USS Fitzgerald został uderzony w prawą burtę przez kontenerowiec bandery filipińskiej ASX Crystal. Jednostka miała poważne uszkodzenia zarówno powyżej, jak i poniżej linii wodnej. Została już odholowana do portu w Jokosuki. Trzej ranni członkowie załogi - w tym dowódca, komandor porucznik Bryce Benson - trafili do szpitala. Poszukiwania siedmiu zaginionych członków załogi prowadziły okręty i samoloty amerykańskie oraz japońskie.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną kolizji. 29-tysięcznik ASX Crystal, który przewoził 1080 kontenerów z japońskiego portu Nagoja do Tokio, jest większy niż mający niewiele ponad 8 tys. ton wyporności USS Fitzgerald.

Żaden z 20 filipińskich członków załogi kontenerowca nie został ranny. Nie doszło także do wycieku paliwa - podkreśla japońska spółka Nippon Yusen.

(ug)