Iran po raz kolejny wykluczył możliwość rezygnacji z programu wzbogacania uranu. Wstrzymanie programu jest nie do zaakceptowania. Ten temat uznajemy za zamknięty - głosi oświadczenie irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Rzecznik irańskiego MSZ, Mohammad Ali Hosseini oświadczył, że nie ma żadnych podstaw prawnych i logicznych, mogących usprawiedliwić żądania Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie wstrzymania realizacji programu atomowego.

Wczoraj w sprawie programu atomowego wypowiedział się duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. Podkreślił on, że rezerwy surowców energetycznych nie są niewyczerpane, a produkcja własnego paliwa jądrowego pozwoli krajowi uniknąć zależności od Zachodu w sferze energetyki.

Za trzy dni mija termin wyznaczony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, do którego Iran miał wstrzymać prace nad wzbogacaniem uranu.

Teheran utrzymuje, że zamierza wykorzystywać energię atomową do celów pokojowych. Jednak USA sądzą, że Iran usiłuje zbudować broń atomową. Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie znaleźli na to w Iranie dowodów, ale są zaniepokojeni ukrywaniem przez władze kraju niektórych faktów związanych z programem nuklearnym.