Hiszpański biskup Xavier Novell, który niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska biskupa diecezjalnego Solsony, zawarł małżeństwo cywilne z Silvią Caballol. Ceremonia odbyła się 22 listopada.

Według katalońskiej telewizji TV3 ślub miał miejsce w Surii w Katalonii 22 listopada w poniedziałek w miejscowym sądzie. Poza małżonkami uczestniczyło w nim dwóch świadków. Poprosili oni, aby ceremonia odbyła się poza normalnymi dniami otwarcia urzędu.

Novell mimo złożenia rezygnacji w sensie formalnym cały czas jest biskupem, więc zawierając ślub cywilny popełnia przestępstwo kanoniczne. Z punktu widzenia prawa kanonicznego jest ono nieważne ze względu na celibat, który cały czas obowiązuje Novella. Watykan nie zwolnił go z niego.

Prawo kanoniczne mówi, że Novell ślubem cywilnym zaciągnął na siebie suspensę, czyli zawieszenie w czynnościach kapłańskich. Jeżeli po upomnieniu nie okaże skruchy i się nie poprawi, to może zostać wydalony ze stanu duchownego.

Papież przyjął zaskakującą rezygnację

Franciszek przyjął niespodziewaną rezygnację 52-letniego Xaviera Novella 23 sierpnia tego roku. Wkrótce okazało się, że przyczyną był związek duchownego z 38-letnią Silvią Caballol, rozwiedzioną matką dwójki dzieci z poprzedniego małżeństwa. Jest ona znana jako autorka powieści satanistycznych i erotycznych.

Hiszpańskie media informowały też, że Caballol może być w ciąży z bliźniakami.