Gwiazda holenderskiego rapu mówi "nie" portalowi Holenderskiej Partii Wolności, na którym można składać skargi na Polaków. W odpowiedzi Mr. Polska założył serwis, w którym Holendrzy mogą chwalić Polaków. Raper w rzeczywistości nazywa się Dominik Włodzimierz Groot. Jako małe dziecko przyjechał z matką do Holandii. W marcu wyda swój pierwszy album, ale już teraz jest ogromnie popularny wśród miłośników rapu w Holandii.

Zobaczyłem portal Wildersa i po prostu mnie to zdenerwowało - mówi Mr. Polska w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską -Borginon. Męczyło mnie to, że jedyne co jest w gazetach i w telewizji o Polakach, to tylko, że kradną albo że piją. Miałem uczucie, że jednak dużo ludzi myśli inaczej, że dobrze myślą o Polakach. Dlatego otworzyłem tę stronę, żeby ludzie mogli wpisać fajne historie, które przeżyli z Polakami, żeby mogli napisać, dlaczego spodobała im się Polska - tłumaczy raper.

Muzyk nazwał swoją witrynę "Portal o Wartościowym Towarzystwie".

Strona rapera jest dokładnym przeciwieństwem portalu nienawiści założonego przez Wildersa. Na stronie czytamy: "Mr. Polska uważa, że przyjazd ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej wniósł wiele wartościowych rzeczy oraz wiele rzeczy miłych. Poświęca się temu zbyt mało uwagi, podczas gdy można przytoczyć o tym wiele cennych i miłych opowieści. Tak więc: Miałeś kiedyś szalony wieczór z Polakami? Czy pracują dla Ciebie Polacy, z których jesteś bardzo zadowolony? Czy masz przybyszów z Europy Środkowej i Wschodniej w swoim sąsiedztwie, którzy są po prostu mili? Opowiedz o tym Mr. Polska na tym portalu".

Mr. Polska ma już na swoim portalu ponad 500 wpisów. Ludzie chwalą tam Polaków za to, że pracują więcej i lepiej niż Holendrzy. Jest wpis od zakochanego w Polce Holendra. Są pochwały za dobrą kuchnię, jest wpis od holenderskich turystów zauroczonych naszym krajem.

Zdaniem Mr. Polska w Holandii nie ma nikogo, kto odważyłby się sprzeciwić szefowi Partii Wolności Geertowi Wildersowi i kto by z nim dyskutował. Przez cały czas słyszy się tylko jego stronę. Nikt nie broni Polaków, którzy są w Holandii. A oni sami często nie znają holenderskiego i przyjeżdżają tylko, żeby pracować - mówi raper.

Mr. Polska jest przywiązany do swoich polskich korzeni, mimo że miał tylko trzy lata, gdy opuścił rodzinny Toruń. W swoich utworach nawiązuje do polskich tematów. W "Berghuis" opowiadam o moim przybyciu z Polski, a w "Gustavie" - historię polskiego żołnierza - mówi.

Pseudonim to rodzaj artystycznej prowokacji. Raper przyznaje jednak, że w niektórych przypadkach ten pseudonim mu pomaga. Pomaga, ale przede wszystkim wśród Polaków mieszkających w Holandii. A tych jest coraz więcej - zauważa Mr. Polska.

Zobacz ostatni przebój holenderskiego rapera.

W internecie zawrzało po pojawieniu się portalu nienawiści

Inicjatywa rapera jest odpowiedzią na założenie przez holenderską Partię Wolności portalu nienawiści wymierzonego przeciwko Polakom i innym mieszkańcom naszego regionu. Strona ma służyć do składania skarg i donosów na mieszkających i pracujących w Holandii przyjezdnych z naszej części Europy.

Głosów krytycznych wobec tej inicjatywy Partii Wolności przybywa - np. na portalach społecznościowych. Maile protestacyjne do Wildersa wysłało za pośrednictwem RMF24.pl wielu naszych słuchaczy. Informacja wzburzyła internautów - przeczytało ją co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a jak wynika z komentarzy pod artykułem, wiele z nich napisało do szefa Partii Wolności. Niektórzy wzywali także hakerów do zablokowania portalu nienawiści. Wiele osób wzywało do bojkotu holenderskich towarów i usług.

Weźcie udział w naszej sondzie, w której pytamy, jak zareagować na powstanie holenderskiego portalu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, a chcielibyście przyłączyć się do akcji protestacyjnej - poniżej ponownie publikujemy tekst, który można wysłać szefowi Partii Wolności:

Uważam, że Wasza inicjatywa założenia strony internetowej, na której ludzie mogą składać donosy na Polaków w Holandii, jest krzywdząca i sprzeczna z zasadami tolerancji, obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Ik ben van mening dat Uw initiatief van het oprichten van een website, waar mensen klachten over Polen in Nederland kunnen indienen, onrechtvaardig is. Het staat haaks op de tolerantiebeginselen van de Europese Unie.

Wiadomość wyślijcie na adres: g.wilders@tweedekamer.nl.

Kliknij tutaj, aby wysłać wiadomość