Antypolski portal powstał w Holandii. Ksenofobiczna Partia Wolności założyła stronę internetową, na której zachęca Holendrów do składania skarg i donosów na Polaków oraz innych obywateli krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Polska ambasada interweniuje już w tej sprawie.

"To forma krzewienia nienawiści i podjudzania Holendrów"

"Czy masz kłopoty z obywatelami z Europy Środkowo-Wschodniej? Czy może straciłeś pracę przez Polaka, Bułgara, Rumuna czy innego środkowo- wschodniego Europejczyka? Chcielibyśmy to usłyszeć. Partia Wolności oferuje Państwu miejsce na niniejszej stronie internetowej, aby zgłosić skargi" - czytamy na portalu. Skargi Partia Wolności przekaże ministrowi ds. socjalnych Henkowi Kampowi, który zasłynął już ze swojej propozycji deportowania bezrobotnych Polaków.

Jesteśmy zszokowani, to forma krzewienia nienawiści i podjudzania Holendrów - powiedziała korespondentce RMF FM, Katarzynie Szymańskiej-Borginon, Małgorzata Bos-Karczewska, redaktor naczelna polonijnego portalu www.polonia.nl. Bos-Karczewska ma nadzieję, że w Holandii pojawią się głosy sprzeciwu wobec działalności portalu.

Polska ambasada interweniuje

Polska ambasada w Hadze sprawdza, czy holenderska Partia Wolności złamała prawo, zakładając antypolski portal. Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, zwróciła się do holenderskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i urzędu kontrolującego sprawy dyskryminacji w internecie o zbadanie tej sprawy. Nasza placówka wysłała także list protestacyjny do szefa Partii Wolności Geerta Wildersa.

To obraźliwe dla Polaków - powiedział w środę rzecznik ambasady Janusz Wołosz. Nie widzimy powodu, czemu akurat miałaby powstać strona internetowa czy jakikolwiek punkt, w którym zgłaszane by były skargi tylko i wyłącznie na jedną grupę osób. Równie dobrze taka strona powinna obejmować pracowników z Surinamu, z Wielkiej Brytanii czy z Chin. To jest dyskryminacja - podkreślał.

Nie zgadzasz się - wyślij list do pomysłodawcy

Jak wygląda portal możecie zobaczyć tutaj. Nie zachęcamy jednak do klikania i generowania ruchu. Jeżeli natomiast uważacie, że powstanie takiej strony to zły i krzywdzący dla Polaków pomysł - możecie wysłać mail do szefa partii. Poniżej publikujemy proponowaną treść po polsku i po niderlandzku oraz adres, pod który trzeba wysłać wiadomość.

Uważam, że Wasza inicjatywa założenia strony internetowej, na której ludzie mogą składać donosy na Polaków w Holandii, jest krzywdząca i sprzeczna z zasadami tolerancji, obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Ik ben van mening dat Uw initiatief van het oprichten van een website, waar mensen klachten over Polen in Nederland kunnen indienen, onrechtvaardig is. Het staat haaks op de tolerantiebeginselen van de Europese Unie.

Wiadomość wyślijcie na adres: g.wilders@tweedekamer.nl.

Kliknij tutaj, aby wysłać wiadomość