Z powodu zbliżającego się do wybrzeży USA huraganu Gustav prezydent George W. Bush nie weźmie udziału w zaplanowanej na jutro konwencji Republikanów w Minnesocie. Prezydent chce pojechać do Luizjany i w razie potrzeby nadzorować akcję pomocy poszkodowanym. Huragan, który zgodnie z zapowiedziami zmniejszył swoją siłę - teraz w pięciostopniowej skali ma siłę trzeciego stopnia, przechodzi nad Kubą.

Zanim uderzy w Stany Zjednoczone będzie już jednak huraganem piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona - przewidują meteorolodzy z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów. Gustav jutro po południu dotrze do Nowego Orleanu. Miasto zostało objęte obowiązkową ewakuacją.

To jest matka wszystkich huraganów. Gustav już jest potężny i z dnia na dzień będzie coraz silniejszy. Nie jestem pewien czy kiedykolwiek widzieliśmy coś takiego. Krajowi synoptycy mówią, że to najgorszy huragan, jaki kiedykolwiek mogli sobie wyobrazić - stwierdził burmistrz Nowego Orleanu Ray Nagin.

Mówię do wszystkich, którym wydaje się, że będą w stanie przeczekać w mieście huragan - mam dla was wiadomość: to będzie największy błąd w waszym życiu. Musicie zacząć się bać i musicie zabrać stąd swoje tyłki! Natychmiast uciekać z Nowego Orleanu! - zaznaczył Nagin.

Ewakuacja mieszkańców ma się rozpocząć o godz. 8 rano lokalnego czasu, czyli o godz. 15 czasu polskiego. Już teraz na drogach wyjazdowych z miasta tworzą się korki, nie ma także miejsc w samolotach. Miasto przygotowało specjalne autobusy i samoloty. Mieszkańcy Nowego Orleanu wyjeżdżają w pośpiechu, bo pamiętają uderzenie huraganu Katrina sprzed trzech lat. Masz tylko jedno życie - powtarzają. Jak informują światowe agencje, miasto opuściła już połowa z miliona mieszkańców.

Lokalne władze obawiają się, że zniszczenia, jakie huragan Gustav spowoduje w stanie Luizjana, będą większe niż w przypadku Katrina.

Gustav przeszedł już nad zachodnią Kubą. Z czterech zachodnich prowincji wyspy ewakuowano 250 tys. osób, co pozwoliło uniknąć ofiar w ludziach. Gustav zabił już co najmniej 85 osób na Dominikanie i Jamajce.

Huragan osiągnie maksymalną siłę pięciu stopni w skali Saffira-Simpsona, jeżeli wiatr, który ze sobą niesie przekroczy prędkość 250 kilometrów na godzinę. Na razie wiatr pędzi z prędkością 220 km/h.