Zanosi się na starcie dwóch internetowych gigantów, firmy Google, właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki i Wikipedii, najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Google zapowiada otwarcie nowego serwisu oferującego wolny dostęp do wiedzy, z kolei Wikipedia zamierza już w tym tygodniu uruchomić testową wersję swojej własnej wyszukiwarki.

Google, chce zaproponować osobom, które mają odpowiednią wiedzę w różnych dziedzinach, by napisały artykuły na konkretne tematy i opublikowały je w sieci na nowym ogólnie dostępnym portalu o nazwie Knol, będącej skrótem od knowledge, czyli po angielsku wiedza. Inaczej niż w Wikipedii, artykuły te nie byłyby dostępne do edycji przez innych internautów. Autor firmowałby je swoim nazwiskiem. Mógłby liczyć na pieniądze z reklam zamieszczanych przy jego haśle.

Z kolei Wikipedia zapowiada szturm na pozycję Google, uruchamia własną wyszukiwarkę - Wikia Search, w której sami użytkownicy będą mieli wpływ na jakość rezultatów przeszukiwania sieci, a ich dane osobiste nie będą zapisywane i przekazywane reklamodawcom.

Być może już wkrótce zderzą się więc dwie konkurencyjne koncepcje sieci, komercyjna i społecznościowa, oby z pożytkiem dla nas wszystkich.