Rosja i Chiny otworzyły most transgraniczny. Towarzyszył temu pokaz fajerwerków. Nowa przeprawa zacieśnia współpracę gospodarczą między oboma krajami. Rosjanie mają także nadzieję, że pomoże w odbudowaniu gospodarki tego kraju, która ucierpiała na sankcjach nałożonych w związku z wojną w Ukrainie.

Most prowadzi przez rzekę Amur i łączy rosyjskie miasto Błagowieszczeńsk z chińskim miastem Heihe. Ma nieco ponad kilometr długości i kosztował 19 miliardów rubli (ponad 300 milionów dolarów) - informuje agencja RIA Novosti.

Budowa przeprawy rozpoczęła się w 2016, a zakończyła cztery lata później - w maju 2020 roku. Otwarcie mostu zostało jednak opóźnione ze względu na pandemię koronawirusa.

Otworzona w piątek konstrukcja ma skrócić dystans podróży towarów między krajami o 1500 kilometrów. Za przejazd będzie trzeba jednak zapłacić 8700 rubli (około 150 dolarów).

Otwarcie z pompą

Otwarciu mostu towarzyszył pokaz fajerwerków. Ciężarówki przejechały z obu stron konstrukcji, którą ozdobiono flagami Rosji i Chin.

W dzisiejszym podzielonym świecie most Błagowieszczeńsk-Heihe między Rosją a Chinami ma szczególne znaczenie symboliczne - powiedział na otwarciu mostu przedstawiciel Kremla Jurij Trutniew.

Chiny chcą pogłębić praktyczną współpracę z Rosją we wszystkich dziedzinach - zadeklarował z kolei chiński wicepremier Hu Chunhua.

Chiny kupują najwięcej

Moskwa liczy, że nowa trasa zwiększy wymianę handlową z Chinami i pozwoli Rosji odbudować gospodarkę po nałożonych na nią przez Zachód sankcjach związanych z wojną w Ukrainie. Pekin jest obecnie głównym odbiorcą rosyjskich surowców naturalnych i produktów rolnych.

Rosyjski minister transportu Witalij Sawielew powiedział, że most pomoże zwiększyć roczny handel między Rosją a Chinami do ponad 1 mln ton towarów. Według prognoz Moskwy, w 2024 roku wartość handlu z Pekinem osiągnie 200 miliardów dolarów.