Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 punktów bazowych do - odpowiednio - 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 procenta. EBC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne na najbliższych posiedzeniach.

Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 punktów bazowych. Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC średniookresowego celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie - informuje Europejski Bank Centralny w opublikowanym po południu komunikacie.

Mogą nas czekać kolejne podwyżki stóp procentowych

Jak zaznacza EBC, "opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych".

Rada Prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje Rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie - napisano w komunikacie.

Europejski Bank Centralny podkreślił, że "Rada Prezesów przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom".

Cytat

Według szacunków flash Eurostatu w sierpniu inflacja wyniosła 9,1 proc. Nadal windują ją gwałtowny wzrost cen energii i żywności, presja popytowa w pewnych sektorach spowodowana ponownym otwieraniem się gospodarki oraz zatory podażowe. Presja cenowa dalej się nasilała i rozszerzała na wszystkie sektory gospodarki i inflacja w najbliższym okresie może jeszcze wzrosnąć
- podaje EBC.

Ile może wynieść inflacja w 2023 i 2024 roku?

Jak zaznacza EBC, "w miarę jak obecne czynniki proinflacyjne będą z czasem wygasać, a normalizacja polityki pieniężnej będzie wpływać na gospodarkę i kształtowanie cen, inflacja będzie się obniżać".

Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022 r., 5,5 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r. - dodano.

Jakie są przyczyny spowolnienia gospodarczego?

EBC obniżył projekcje wzrostu PKB.

Najnowsze dane wskazują na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, po odbiciu w pierwszej połowie 2022, przy czym przewiduje się, że w dalszej części roku i pierwszym kwartale 2023 r. gospodarka będzie w stanie stagnacji - informuje Europejski Bank Centralny.

Jak zaznacza EBC, "bardzo wysokie ceny energii zmniejszają siłę nabywczą dochodów ludności, a zatory podażowe, mimo że się zmniejszają, nadal ograniczają aktywność gospodarczą".

Ponadto niekorzystna sytuacja geopolityczna, zwłaszcza nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy, odbija się na zaufaniu przedsiębiorstw i konsumentów. Te perspektywy odzwierciedlono w najnowszych projekcjach eksperckich dotyczących wzrostu gospodarczego, które na pozostałą część bieżącego roku i cały rok 2023 zrewidowano mocno w dół. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022 r., 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024 r. - czytamy w komunikacie EBC.

O 14.45 rozpoczęła się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która przedstawi uzasadnienie decyzji Rady Prezesów i najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,32 proc. wobec dolara, do 1,0007.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 27 października.