W Wilnie ogłoszono epidemię grypy. W ciągu ostatniego tygodnia liczba zachorowań w stolicy Litwy wzrosła aż dwukrotnie i przekroczyła tzw. próg epidemiologiczny 100 osób chorych na 10 tysięcy mieszkańców.

Epidemię ogłoszono również w czterech rejonach Litwy, m.in. w rejonie mariampolskim, tuż przy granicy z naszym krajem. Tam w ubiegłym tygodniu było 135 chorych na 10 tys. mieszkańców. Z kolei w rejonie olickim, gdzie wskaźnik zachorowań przekroczył 138, epidemia ma zostać ogłoszona w najbliższym czasie.

Wirus grypy rozprzestrzenia się na terytorium Litwy błyskawicznie. Epidemiolodzy nie wykluczają, że w wielu przypadkach jest to odmiana A/H1N1. Według najnowszych informacji litewskiego ministerstwa zdrowia w szpitalach w kraju przebywa około 10 osób z powikłaniami pogrypowymi. Nie odnotowano dotąd śmiertelnego przypadku świńskiej grypy.

W związku z epidemią grypy odwoływane są wszystkie imprezy masowe.

Odmiana wirusa A/H1N1 pojawiła się w kwietniu. Jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie.