Archeolodzy odkryli w Egipcie 27 drewnianych sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tys. lat. Wydobyto je na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze, gdzie znajduje się również piramida Dżesera - prawdopodobnie najstarsza w Egipcie.

Dobrze zachowane sarkofagi są bogato zdobione brązowymi i niebieskimi malunkami oraz pokryte licznymi hieroglifami - poinformowano w komunikacie egipskiego ministerstwa ds. starożytności. Przedmioty wydobyto z dwóch szybów grobowych.

"Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu gdy złożono je w ziemi" - podał resort w wydanym oświadczeniu.

Według cytowanych przez stację BBC ekspertów, jest to jedno z najważniejszych odkryć tego typu w ostatnim czasie.

To może nie być koniec archeologicznych sensacji


Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tys. lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana ok 2,7 tys. lat p.n.e. piramida Dżesera - najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie - przypomina agencja AFP.

Ministerstwo Egiptu dodało, że planowane są kolejne prace archeologiczne, które mogą zaowocować odkryciem następnych sarkofagów.

Zamknięte w połowie marca z powodu epidemii koronawirusa egipskie stanowiska archeologiczne zostały na nowo otwarte dla zwiedzających 1 września.