Bośniacki sąd ds. zbrodni wojennych skazał dziś w Sarajewie dwóch bośniackich Serbów, którzy brali udział w masakrze ok. 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku. Mężczyźni usłyszeli wyroki 35 i 30 lat więzienia.

55-letni Duszko Jević, był zastępcą dowódcy specjalnej brygady MSW Serbów bośniackich i dowódcą centrum szkoleniowego policji w Jahorinie. Skazano go na 35 lat pozbawienia wolności. 52-letni Mendeljev Djurić, dowódca pierwszej kompanii tego centrum szkoleniowego otrzymał łagodniejszy wyrok - trafi do więzienia na 30 lat.

Sąd uznał, że obaj oskarżeni uczestniczyli w wypędzaniu Muzułmanów ze Srebrenicy i zamordowaniu tysiąca osób w pobliskim państwowym gospodarstwie rolnym Kravica między 10 a 19 lipca 1995 roku.

Od takich samych zarzutów sąd uniewinnił w piątek dwóch innych bośniackich Serbów - Nedjo Ikonicia i Gorana Markovicia. Uznano, że ich wina nie została udowodniona.

Jević i Djurić nadzorowali oddzielanie 8 tys. srebrenickich mężczyzn i chłopców od ok. 40 tys. kobiet, dzieci i osób starszych oraz ich rozwiezienie w dziesiątki miejsc egzekucji. Mężczyźni zostali wymordowani, a ich ciała zostały później odnalezione w kilku masowych grobach.

Sędzia Mira Smajlović oceniła tę zbrodnię jako jedną z najbardziej ohydnych w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie.

Masakra w Srebrenicy była największym masowym mordem w Europie od II wojny światowej.

W wojnie zginęło 100 tysięcy ludzi

W wojnie 1992-95 w Bośni i Hercegowinie zginęło około 100 tys. ludzi, a w ostrzale Sarajewa ponad 10 tysięcy. Koniec konfliktu naznaczyła masakra w Srebrenicy, określona przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości jako ludobójstwo. Zginęło w niej w lipcu 1995 roku 8 tys. muzułmanów, zabitych przez siły serbskie. Cztery miesiące później pod naciskiem międzynarodowym kres wojnie położyło porozumienie pokojowe z Dayton.