17-letnia dziewczyna z Ostholstein (Szlezwik-Holsztyn) w Niemczech zmarła najprawdopodobniej w wyniku wyzwania popularnego na platformie internetowej TikTok "Deo Challenge". Ojciec zmarłej zwrócił się do mediów, ponieważ za ich pośrednictwem chce ostrzec innych rodziców.

Uczestnicy wyzwania wdychają jak najwięcej dezodorantu - niektórzy tracą przytomność, ponieważ środek zawiera butan. Substancja ta obniża zawartość tlenu we krwi i może powodować paraliż mięśnia sercowego i ośrodka oddechowego.

"Deo Challenge" rozpoczęło się od jak najdłuższego spryskiwania rąk przed kamerą dezodorantem - doprowadzało to do poparzeń i podrażnień - pisze portal t-online.

Dziewczyna zmarła 30 stycznia w ośrodku dla młodzieży w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jej rodzice są przekonani, że wyzwanie przyczyniło się do jej śmierci.

Ojciec zmarłej zwrócił się do mediów, ponieważ chce ostrzec przed zagrożeniem i apeluje do rodziców, aby kontrolowali korzystanie z mediów społecznościowych przez dzieci. "Jeśli uda mi się uwrażliwić choć jedną matkę lub ojca, ten krok w stronę opinii publicznej już się opłacił" - powiedział w niedzielę portalowi dziennika "Bild".

"Deo Challenge" nie jest nowym trendem na platformie, wyzwanie jest tam obecne od kilku lat. Kilkoro nastolatków zginęło już w wyniku podobnych sytuacji na całym świecie - pisze t-online.