Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego śmigłowców w Bydgoszczy.

Polska będzie wkrótce mieć 96 Apachy. To będzie największa flota tych śmigłowców poza Stanami Zjednoczonymi - powiedział Błaszczak podczas podpisywania umowy w zakładach Boeinga pod Phoenix, gdzie produkowane są Apache.

W ramach umowy - pierwszej z trzech wstępnych kontraktów przed finalizacją zakupu Apachy - w zakładach WZL-1 w Bydgoszczy powstanie centrum serwisowe kluczowych części śmigłowców.

Podczas konferencji prasowej Błaszczak powiedział, że w ramach umowy z Lockheed Martin łódzkie zakłady będą serwisować kluczowe elementy śmigłowców, radary i systemy naprowadzania rakiet Hellfire.

Dodał też, że liczy na podpisanie głównej umowy na zakup 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E jeszcze w tym roku, choć przedtem będą jeszcze inne umowy wspierające polski przemysł.

Błaszczak stwierdził, że liczy na jak najszybszy termin dostaw, ale zaznaczył, że do tego czasu w ramach uzgodnień z szefem Pentagonu Lloydem Austinem Polska otrzyma w przyszłym roku na zasadzie leasingu 8 śmigłowców z zasobów US Army.

MON: Apache trafią na wschodnią flankę NATO

Śmigłowce Apache trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej na platformie X (dawniej Twitter). Apache będą przeznaczone do współpracy z czołgami Abrams - przekazano.

Oceniono, że "pozyskanie przez Polskę 96 śmigłowców uderzeniowych Apache pozwoli na skuteczne zwiększenie zdolności odstraszania potencjalnego agresora".