Wyniki szczytu Unii Europejskiej w Brukseli były jednym z tematów rozmowy premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira z Benedyktem XVI podczas audiencji w Watykanie. Szef brytyjskiego rządu złożył papieżowi pożegnalną wizytę przed ustąpieniem z urzędu w przyszłym tygodniu.

Dziennikarze, obserwujący pierwsze chwile trwającej 25 minut rozmowy w cztery oczy usłyszeli, że Benedykt XVI powiedział do brytyjskiego premiera odnosząc się do szczytu UE: Słyszałem, że był to sukces. Tak, ale mamy za sobą naprawdę długą noc. Skończyliśmy o 5.30 nad ranem- odpowiedział Blair, który przybył do Rzymu prosto z Brukseli.

W komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że podczas audiencji rozmawiano także o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz dialogu między religiami.

W ostatnich dniach brytyjska i włoska prasa zastanawiała się, czy po audiencji w Watykanie należy spodziewać się oficjalnego ogłoszenia przez Blaira decyzji o przejściu na katolicyzm. Katoliczką jest bowiem jego żona. Tuż przed udaniem się na audiencję do papieża brytyjski premier uciął te spekulacje, mówiąc BBC: Rzeczy nie zawsze są tak przesądzone, jak mogą się wydawać.

Symboliczne znaczenie miał natomiast w tym kontekście prezent, jaki Tony Blair wraz z żoną wręczyli papieżowi: zdjęcie kardynała Johna Henry’ego Newmana, wielkiego pisarza, filozofa i teologa, który w 1845 roku przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm.