Władze Belgii mogą wystąpić z wnioskiem o ekstradycję Krzysztofa Rutkowskiego. Detektyw został skazany przez belgijski sąd na półtora roku więzienia za bezprawne zatrzymanie Polaka na ulicach Antwerpii.

Rutkowski wkroczył w kompetencje policji co jest zabronione i bardzo surowo karane w naszym kraju. To wyjątkowo poważne przestępstwo - mówił prezes sądu z Antwerpii.

Rutkowskiemu zarzucono także kradzież telefonu komórkowego i wymuszenie zeznania. Wyrok nie jest prawomocny. Detektyw już zapowiedział, że będzie odwołanie.

Wraz z Rutkowskim skazani zostali trzej jego współpracownicy. Każdy z nich otrzymał wyrok 14 miesięcy więzienia.

W czerwcu zeszłego roku Rutkowski wraz ze swoją ekipą, zamaskowani i w kamizelkach kuloodpornych, zatrzymali w Antwerpii poszukiwanego 35-letniego Piotra K. z Pyrzyc. Wsadzili go siłą do samochodu i zawieźli na miejscowy komisariat. Cała akcja była filmowana przez telewizyjne kamery.

Poszukiwany w Polsce listem gończym Piotr K. był powiązany z grupami przestępczymi z województwa lubuskiego, które działały także na terenie Belgii. Miał się m.in. zajmować szantażem i wymuszeniami.