Będą gwarancje ubezpieczeniowe dla LOT-u. Rząd przyjął projekt specjalnej ustawy, umożliwiający udzielenie takich gwarancji. Do tej pory nie było podobnej ustawy i nie było podstaw prawnych, by udzielić gwarancji - stwierdził rzecznik rządu Krzysztof Luft.

Projekt ustawy rząd skierował w trybie pilnym do parlamentu. Prawdopodobnie będzie nad nim dyskutował jeszcze parlament tej kadencji - możliwości tej nie wykluczył rzecznik rządu. Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się cztery dni temu do Skarbu Państwa o udzielenie pomocy. Przewoźnik zapowiedział, że wstrzyma połączenia transatlantyckie, jeśli rząd nie zagwarantuje ubezpieczenia na wypadek wojny i zamachów terrorystycznych. Skąd całe zamieszanie wokół LOT-u i dlaczego gwarancje były tak potrzebne o tym w relacji naszej warszawskiej reporterki Miry Skórki:

Problem ten nie dotyczy wyłącznie LOT-u. Po zamachach w USA, kiedy to użyto samolotów pasażerskich jako latających bomb - największe odszkodowania pochłoną nie koszty utraconych maszyn, ale właśnie odszkodowania za zniszczone przez nie mienie, w tym dwa budynki World Trade Centre, warte po 3,5 miliarda dolarów każdy. Kłopoty mają teraz niemal wszystkie linie lotnicze na świecie.

W Hiszpanii według nowych zasad, za katastrofę spowodowaną zamachem terrorystycznym albo wojną, hiszpańskie firmy ubezpieczeniowe chcą płacić zaledwie pięć procent tego, co oferowały do tej pory. Takich zasad nie chcą uznać linie lotnicze, które o rozstrzygnięcie sporu poprosiły rząd. Małe firmy zapowiadają wstrzymanie lotów. Iberia przymierza się zaś do podniesienia cen biletów oraz zrezygnowania z deficytowych tras. Niemcy - zgodnie z postanowieniem ministrów spraw finansów krajów UE - dadzą gwarancje rządowe dla ubezpieczycieli do połowy października. Dzięki temu linie lotnicze – np. Lufthansa – będą mogły na razie prowadzić normalnie działalność. Izraelski Kneset przyznał wczoraj późnym wieczorem towarzystwu lotniczemu EL-AL gwarancje ubezpieczeniowe w wysokości miliarda dolarów na loty do USA. Decyzje w tej sprawie przyjęto w nadzwyczajnym trybie po jak EL-AL zagroził, ze zawiesi wszystkie rejsy za Atlantyk. Jak na razie gwarancji nie przyznano na połączenia z innymi krajami, choć także i tego domagają się izraelskie linie

foto RMF

09:20