Al Kaida planuje przeprowadzenie nowych ataków w Stanach Zjednoczonych. Cele zamachów zostały tak wybrane, aby doprowadzić do wielu ofiar – ostrzegł szef CIA Michael Hayden.

Dyrektor amerykańskiej agencji wywiadowczej powołuje się na dane zebrane przez analityków wywiadu. Za cztery dni przypada szósta rocznica ataków Al Kaidy na Waszyngton i Nowy Jork.

W piątek rząd USA otrzymał taśmę wideo z nagraniem Osamy bin Ladena. Specjaliści sprawdzają czy nagranie jest nowe. Jak podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela amerykańskich władz, na taśmie nie ma jawnej groźby ani wezwania do ataku terrorystycznego.

To pierwsze nagranie wideo Osamy bin Ladena od trzech lat. Przywódca Al-Kaidy po raz ostatni pokazał się w nagraniu wideo przygotowanym i opublikowanym przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2004 roku.

Od tego czasu nagrał jedynie kilka wypowiedzi audio, po raz ostatni w lipcu 2006 roku, kiedy to zapowiedział, że Al Kaida będzie zwalczać Stany Zjednoczone wszędzie na świecie.

Bin Laden prawdopodobnie ukrywa się na pograniczu pakistańsko-afgańskim. Mimo nagrody – 50 milionów dolarów - ogromnych możliwości technicznych i logistycznych Amerykanie nie są w stanie go złapać. Według niektórych ocen, podczas ataku na kompleks podziemnych kryjówek Tora Bora w Afganistanie, Amerykanie byli najbliżsi pojmania go.