Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, inaugurując w poniedziałek w Strasburgu sesję plenarną PE, potwierdziła oficjalnie rozpoczęcie procedury uchylenia immunitetów dwóm europosłom w związku z aferą korupcyjną. Jak wyjaśniła, chodzi o włoskiego europosła Andreę Cozzolino i belgijskiego - Marca Tarabellę.

Nazwiska obu pojawiają się w kontekście afery korupcyjnej.

Tarabella to wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów.

Doradcą Cozzolino jest z kolei Francesco Giorgi, partner byłej wiceszefowej PE, który został zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia. Podobnie jak sama Eva Kaili, przebywa w areszcie.

O uchyleniu immunitetów zdecydują w głosowaniu europosłowie na sesji plenarnej, prawdopodobnie w lutym. Wniosek ten wcześniej zostanie skierowany do Komisji Prawnej PE.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim, nazywana Katargate, wybuchła w grudniu minionego roku wraz z aresztowaniem Kaili, która jest podejrzewana o przyjmowanie łapówek głównie od Kataru.