Noam Hupper, 44-letni obywatel Australii, nie będzie mógł opuścić Izraela do 9999 roku - poinformowała izraelska gazeta "Jerusalem Post". To kara za uchylanie się od opłat alimentacyjnych.

Zakaz opuszczania Izraela nałożono w roku 2013. Jego zniesienie nastąpi po wpłaceniu przez Hupperta alimentów w wysokości 3,34 mln dolarów.

Od 2013 roku jestem zamknięty w Izraelu. Jestem jednym z wielu Australijczyków, którzy są prześladowani przez izraelskie sądownictwo tylko dlatego, że poślubili obywatelkę Izraela - powiedział Noam Huppert.

Jak pisze "Jerusalem Post", Huppert został objęty zakazem wyjazdu do roku 9999, ponieważ była to najpóźniejsza data, którą można było wpisać w polu określającym datę, do której dana osoba nie może opuszczać Izraela.

Izraelskim przepisom dotyczącym rozwodów i alimentów zarzucano wcześniej "niejasność i niesprawiedliwość". Reżyser Sorin Luca, który tworzy film dokumentalny o izraelskich prawach rozwodowych, twierdzi, że "kobieta może z łatwością nałożyć zakaz podróżowania na ojca, żądając alimentów na dziecko, które mogą rozciągać się na cały okres trwania dzieciństwa".