Mężczyzna, który zatruł się muchomorem sromotnikowym, będzie miał dziś przeszczep wątroby w szczecińskim szpitalu. Taką informację przekazał dyrektor placówki dr Mariusz Pietrzak. Stan zdrowia kobiety, która również zjadła trujące grzyby, poprawia się.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie powiedział, że przeszczep wątroby zostanie wykonany dzisiaj, bo stan mężczyzny jest ciężki.

3 osoby zatruły się grzybami

Kobieta i mężczyzna w stanie ciężkim trafili do szczecińskiego szpitala z placówki w Poznaniu we wtorek. Trzecia osoba, która także zjadła trujące grzyby, pozostała na oddziale toksykologii w poznańskim szpitalu. Zatruci prawdopodobnie pomylili trującego muchomora z jadalną kanią.

Według doktora Mariusza Pietrzaka, dyrektora placówki w Szczecinie, to pierwsze w tym roku przypadki zatrucia grzybami, z jakimi spotkał się w swoim szpitalu. Co roku szczecińska placów przyjmuje kilku pacjentów z objawami takiego zatrucia. W zeszłym roku wykonano jeden przeszczep wątroby.

Według danych raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 roku odnotowano 32 przypadki zatrucia różnymi grzybami, w tym 20 muchomorem sromotnikowym. Dużo więcej zatruć było w 2010 roku - aż 80, z czego 43 spowodował muchomor sromotnikowy. Pozostałe grzyby, które są odpowiedzialne za zatrucia, to m.in. piestrzenica kasztanowata i muchomor czerwony. W 2010 roku przez trujące grzyby zmarło w Polsce siedem osób.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój

Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów, które pojawiły się po zjedzeniu grzybów powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Często tylko w porę udzielona pomoc może uratować życie.

Zatrucia grzybami najczęściej objawiają się bólami głowy, brzucha, biegunką. Mogą pojawić się także zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, zaburzenia widzenia, wymioty, drgawki, zaburzenia oddychania, żółtaczka, skaza krwiotoczna, a przy ciężkich przypadkach wstrząs i śmierć.

Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan może się gwałtownie pogorszyć.