Nie będzie uchylenia stanowiska sejmiku województwa lubelskiego w sprawie w tzw. uchwały anty-LGBT z 2019 roku. Będzie natomiast zmiana.

O uchylenie stanowiska sejmiku województwa lubelskiego wnioskowała opozycja.

Radny Marek Wojciechowski z PiS poinformował w przerwie obrad sejmiku, że uchylenia nie będzie.

Nie zaszły żadne okoliczności faktyczne czy też prawne, żeby takie stanowisko uchylać - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Natomiast jak informuje reporter RMF FM Krzysztof Kot, z proponowanej treści uchwały całkowicie zniknęły zapisy o LGBT.

Zmiana polega na tym, że zostały usunięte te treści, które dotychczas budziły wątpliwości, czy też były powodem do nadinterpretacji pewnych zapisów - wyjaśniał Wojciechowski.

Sprawę uchwał anty-LGBT w polskich regionach śledzi Bruksela. Komisja Europejska czeka, aż wszystkie samorządy (Małopolska, Lubelszczyzna, Podkarpacie i Łódzkie), które przyjęły kontrowersyjne uchwały, pójdą śladem Świętokrzyskiego i wycofają się z nich.

Małopolska ma zmienić tzw. deklarację anty-LGBT na dzisiejszej sesji sejmiku.

Jak ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli, KE ma czas do grudnia na uruchomienie środków z funduszu React-eu. Chodzi o 125 mln euro na odbudowę po pandemii dla pięciu regionów.

Komisja Europejska nie tylko zagroziła wstrzymaniem funduszy, ale wszczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z "brakiem lojalnej współpracy ze strony polskich władz" (Warszawa nie dostarczyła Brukseli odpowiednich informacji w sprawie tzw. stref LGBT - przyp. red.). Taka procedura może zakończyć się pozwem do TSUE. 

/Grafika RMF FM
/Grafika RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.