Już za dwa tygodnie akcyza na papierosy wzrośnie o 23 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że papierosy podrożeją przez to o 15-17 proc. Część producentów przestrzega jednak, że wzrost cen może przekroczyć jedną piątą dotychczasowej ceny.

Wejście w życie rozporządzenia spowoduje 15-17 proc. wzrost cen detalicznych papierosów - oblicza resort finansów. Dodaje przy tym, że konsumenci powinni odczuć ten wzrost dopiero po kilku miesiącach, ponieważ firmy tytoniowe zgromadziły zapasy opodatkowane według "starych", niższych stawek.

Jednak według wyliczeń Zakładów Tytoniowych w Lublinie, podwyżka o 23 proc. jest "drastycznie wysoka". Zakłady wyliczyły, że paczka w najpopularniejszej kategorii cenowej będzie kosztować 6,87 zł.

Podwyżka stanowi kolejny etap stopniowego dochodzenia do poziomu opodatkowania w UE, na co mamy czas do 2009 roku. Przepisy unijne stanowią, że całkowita minimalna stawka akcyzy na papierosy powinna wynosić 57 proc. detalicznej ceny sprzedaży i nie powinna być niższa niż 64 euro na 1000 sztuk papierosów.