Lech Kaczyński podpisze ustawę hazardową - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM prezydencki minister Paweł Wypych. W piątek rządowy projekt przyjął bez poprawek Senat. Głosowało za nim 48 senatorów, przeciw 3 senatorów, a 30 wstrzymało się od głosu.

Prezydent od samego początku deklarował chęć poparcia inicjatyw dotyczących ograniczenia dostępności do hazardu, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby młode, niepełnoletnie - powiedział Wypych. W przypadku, gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości natury konstytucyjnej z uwagi na to, że ten bieg legislacyjny był tak szybki, (…) po podpisaniu ustawy pan prezydent ewentualnie rozważy skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył. Posłuchaj:

Rząd chce ułatwić Lechowi Kaczyńskiemu podjęcie pozytywnej decyzji. Przygotujemy jeszcze taki materiał wyjaśniający z informacjami dla Kancelarii Prezydenta. (…) Jesteśmy pewni, że to jest dobra ustawa - stwierdził minister Michał Boni. Prezydent ma na decyzję trzy tygodnie od czasu, gdy dokument trafi na jego biurko. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Krzysztofa Zasady:

Zgodnie z przyjętym przez Sejm i Senat projektem ustawy hazardowej, gry na automatach będą dopuszczone tylko w kasynach. Co więcej, automaty o niskich wygranych będą mogły funkcjonować tylko do czasu wygaśnięcia udzielonych na nie zezwoleń, a nowe pozwolenia nie będą wydawane. Kolejnym założeniem projektu jest podniesienie niektórych stawek podatku - m.in. od gier cylindrycznych, w kości i w karty - oraz ograniczenia w reklamie hazardu.