Zarzuty korupcji przy pracach nad ustawą o hazardzie, wniosek o samorozwiązanie skompromitowanego parlamentu - na konferencjach prasowych różnych partii i rządu trwa wymiana ciosów po informacjach o możliwej gigantycznej korupcji przy uchwalaniu tej ustawy.

Przypomnijmy to, o czym informowaliśmy już w sierpniu, a co w sobotę pojawiło się też w kilku dziennikach. Gdańska prokuratura od sierpnia bada, czy to możliwe, że za poprawkę do ustawy o grach losowych wręczono 10 mln dolarów łapówki.

Ustawa zmniejszyła miesięczny podatek od jednego automatu do gry z 200 do 50 euro. Publikacje wymieniały w tym kontekście nazwisko szefa klubu SLD Jerzego Jaskierni. On sam kategorycznie tym informacjom zaprzeczył.

Przy okazji padło też nazwisko posłanki SLD Anity Błochowiak. Nigdy pani poseł Błochowiak nie proponowała stawki 50 od automatu - zapewniał wczoraj szef Kancelarii Premiera Marek Wagner na pospiesznie zwołanej konferencji prasowej.

Tym oświadczeniem niczego jednak nie wyjaśnił. Dziś Wagnerowi odpowiedziała Platforma Obywatelska, popierając słowa dokumentami. Poprawki pani poseł Błochowiak. Wśród nich jest poprawka o obniżeniu opodatkowania automatów do gry. To jest problem nie tylko fałszywości bądź prawdziwości oświadczeń Marka Wagnera. Nie sposób nie mieć podejrzenia, że prawdziwi sprawcy kolejnej wielkiej afery łapówkarskiej chcą nie tylko ukryć swoje przestępstwa, ale chcą nimi obciążyć niewinnego, siedzącego tutaj człowieka (chodzi o posła PO Zbigniewa Chlebowskiego, przyp. RMF). (...) Oszczerca nie może kierować Kancelarią Premiera w wolnej Polsce - mówił Jan Rokita. A Platforma Obywatelska zażądała odwołania Marka Wagnera.

Szefowi Kancelarii Premiera wystarczyło 90 minut na zorganizowanie kolejnej konferencji prasowej, która zaczęła się od słów: Zrobiłem to, co do mnie należało. Potem Wagner dodał: Czy Chlebowski złożył tą poprawkę, a Błochowiakowa złożyła tą? Kto złożył pierwszy poprawkę o obniżenie, to mogłoby wyjaśnić nagranie.

Jutro poznamy "białą księgę", dokumentującą prace nad ustawą o grach losowych. Przygotowanie dokumentu zapowiedział marszałek Sejmu Marek Borowski. "Biała księga" będzie się składała ze wszystkich dokumentów związanych z tą ustawą, w tym także ze stenogramów z posiedzeń komisji, która się nią zajmowała.

18:25