Kto zgłosił feralną poprawkę o obniżeniu podatku od automatów do gier losowych – pytają niemal wszyscy w Polsce. Wiadomo już, że ważnym „graczem” dziwnych prac nad ustawą był Zbigniew Benbenek, szef ZPR, właściciel faworyzowanych przez KRRiT sieci rozgłośni ESKA.

W czasie prac nad ustawą o grach losowych w Sejmie roiło się od lobbystów; jak mówią posłowie – nie sposób się było od nich opędzić. Bardzo intensywnie działał m.in. Zbigniew Benbenek, prezes stowarzyszenie menadżerów działających w branży gier losowych.

Na co dzień Benbenek jest prezesem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych – firmy zarabiającej krocie na hazardzie w kasynach, salonach bingo i na automatach do gry. Do kasy ZPR-u trafia ponad połowa przychodów ze wszystkich automatów w Polsce.

Benbenek uczestniczył w posiedzeniach komisji, ale - co gorsza – również podkomisji. A te – jak wiemy - nie były wówczas protokołowane. Lobbujący we własnej sprawie Benbenek dyskutował więc z tworzącymi prawo posłami i słuchał ich dyskusji, a tego, co mówił, nikt nie rejestrował. Posiedzenie nie jest nagrywane, nie jest protokołowane, nie ma z tego stenogramu z tego posiedzenia, to już uważam, że to jest pewnego rodzaju skandal - mówi jeden z bohaterów afery „jednorękich bandytów” poseł PO Zbigniew Chlebowski. O dziwo, zgadza się z nim druga pierwszoplanowa postać, Anita Błochowiak, przyznając, że Benbenek nie powinien brać udziału w pracach podkomisji. O Benbenku słuchaj też w relacji reportera RMF, Jana Mikruty:

ZPR jest właścicielem sieci radiowej ESKA, która promuje ponad 20 sieci radiowych w całym kraju. Właściciel tych stacji - Zbigniew Benbenek właśnie - był częstym gościem KRRiT rozdającej koncesje radiowe. Co ciekawe, podczas przesłuchań przed komisją śledczą, wpływowy SLD-owski sekretarz Rady Włodzimierz Czarzasty tłumaczył się z wielu korzystnych dla ZPR-u decyzji koncesyjnych. Np. jedna z rozgłośni sieci, radio Eska Kraków otrzymało od KRRiT częstotliwości po zlikwidowanym arbitralnie przez Radę Radio Blue FM.

23:55