Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła z obrad Sejmu trzech posłów Konfederacji, bo ci nie chcieli założyć maseczek. Musieli oni opuścić salę plenarną.

Wykluczeni posłowie to: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun i Jakub Kulesza.

Chciałam przypomnieć, że dzisiaj rano wszyscy posłowie otrzymali smsy informujące o tym, że obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek na sali plenarnej. W związku z wzrastającą liczbą zachorowań także wśród pracowników naszego parlamentu - powiedziała marszałek Sejmu na początku dzisiejszego posiedzenia.

W związku z tym zwracam się do wszystkich państwa, którzy nie mają w tej chwili maseczek. (...) Albo państwo założycie maseczki, albo za chwileczkę wygłoszę właściwe regułki, usunę państwa z sali plenarnej. Nie ma zgody na narażanie cudzego zdrowia. Proszę o nałożenie maseczek posłów Konfederacji - stwierdziła Witek.

Po tych słowach maseczkę założył Krzysztof Bosak, ale pozostali parlamentarzyści zostali bez nich. Kilku z nich miało także zwolnienie lekarskie z zasłaniania nosa i ust.

Ostatecznie marszałek wykluczyła z obrad Sejmu trzech parlamentarzystów. Ci musieli wyjść z sali plenarnej.

Sejm rozpoczął posiedzenie

Sejm po godz.10 rozpoczął posiedzenie. Zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, który ma - zdaniem rządu - zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, a także umożliwić, na specjalnych zasadach, pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym.

Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, który ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym, po zakończeniu się 2 grudnia stanu wyjątkowego na terenie przygranicznym z Białorusią.

Pierwsze czytanie projektu odbędzie się dziś na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych o godz. 15. Zgodnie z harmonogramem Sejmu, drugie czytanie projektu zaplanowane jest dziś na godz. 23:30.