Chcą być świadkami cudu. Do Legnicy na Dolnym Śląsku zjechali wierni z całej Polski. W kościele św. Jacka po raz pierwszy wystawiona została hostia, na której trzy lata temu pojawiła się czerwona plamka. Biegli ze Szczecina stwierdzili, że na hostii znajduje się tkanka mięśnia serca, pochodzenia ludzkiego. Kościół uznał, że to wydarzenie o znamionach cudu eucharystycznego.

O wydarzeniu o znamionach cudu eucharystycznego legnicka kuria poinformowała w kwietniu tego roku. Czerwona plamka pojawiła się na hostii w 2013 roku podczas bożonarodzeniowej mszy. Ksiądz odprawiający nabożeństwo upuścił hostię. Ta została włożona do wody. Nie rozpuściła się jednak. Kilka dni później pojawiła się czerwona plamka.

Próbki pobrane z hostii zbadały dwa niezależne zespoły z dwóch Zakładów Medycyny Sądowej. Biegli z Wrocławia nie znaleźli ludzkiego DNA. Zasugerowali jednak, że może to być fragment mięśnia serca. Biegli ze Szczecina stwierdzili, że na hostii znajduje się tkanka mięśnia serca, pochodzenia ludzkiego. Badania wykluczyły istnienie kolonii bakterii czy grzybów, które mogły by doprowadzić do zmiany.

Sprawą przez blisko dwa lata badała specjalna komisja powołana przez kurię. Kościół mówi o wydarzeniu o znamionach cudu eucharystycznego. Ostateczną opinię o tym, że w Legnicy doszło do cudu może wydać Watykan. Taka procedura trwa jednak kilka lat.

Udział w dzisiejszych uroczystościach zapowiedzieli wierni z całej polski. Będą to osoby prywatne, jak i zorganizowane grupy. W czasie uroczystości zamknięte zostaną drogi wokół kościoła św. Jacka. Przygotowano cztery parkingi dla samochodów i autobusów.

O godzinie jedenastej w katedrze Legnickiej rozpoczęło się nabożeństwo ekspiacyjne. Pół godziny później ulicami miasta w kierunku kościoła św. Jacka ruszyła procesja. W samo południe rozpocznie się tam msza, pod koniec, której ukazana zostanie relikwia. Uroczystości zakończą się o 13.30 koncertem. Po wystawieniu kościół rozpocznie zbieranie dowodów. W specjalnej księdze spisywane będą przypadki osób, które po wizycie w Legnicy doznały cudownego uzdrowienia.


(j.)