Pomimo 2,5-krotnego wzrostu cen za zimowy wypoczynek uczniów w Warszawie, na tegoroczną akcję "Zima w Mieście" rodzice zapisali 8,2 tys. uczestników - o 3 tys. więcej niż przed rokiem. W 2021 jeden dzień opieki i wyżywienia dziecka w miejskiej placówce kosztował 20 zł, teraz to 50 zł - 15 za wyżywienie i 35 za opiekę.

Zdaniem stołecznego magistratu wzrost zainteresowania wynika z kilku powodów. Po pierwsze, w 2021 roku zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego pozwalały na organizację półkolonii wyłącznie dla uczniów klas I-IV. Teraz nie ma takiego ograniczenia.

Dodatkowo rok temu termin ferii na Mazowszu był bardzo wczesny, przypadał na początek stycznia. W związku z tym wiele rodzin łączyło ferie z przerwą świąteczno-noworoczną. Poza tym w tym roku więcej osób jest zaszczepionych.

Byliśmy na zupełnie innym etapie, jeżeli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19 - zaznacza Marzena Wojewódzka Marzena Wojewódzka z Urzędu m. st. Warszawy. Mówimy tu o zaszczepieniu kadry nauczycielskiej, ale też o dostępności szczepień dla dzieci i młodzieży, również tych najmłodszych, między 5. i 11. rokiem życia - dodaje.

Chociaż zainteresowanie w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło, chętnych jest mniej niż przed pandemią. W 2019 roku na "Zimę w Mieście" zapisano ponad 10 tys. uczniów.

Jaka oferta czeka na uczniów?

Dla uczniów zaplanowano zajęcia sportowe, artystyczne, edukacyjne, rekreacyjne. Są planowane wycieczki m.in do Centrum Nauki Kopernik, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin czy Muzeum Fryderyka Chopina - ale nie tylko.

Jak co roku w domach kultury, w ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, ośrodkach sportu i rekreacji czy bibliotekach - wylicza Wojewódzka. Oferta będzie przygotowana zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych.

Z opłat za zimowy wypoczynek zwolnione są dzieci korzystające w ciągu roku z bezpłatnych i częściowo płatnych posiłków, na podstawie decyzji dyrektora szkoły albo ośrodka pomocy społecznej.

Ile osób faktycznie skorzysta z oferty - nie wiadomo. Trzeba podkreślić, ze liczba zadeklarowanych uczestników nie musi się zgadzać z liczbą tych, którzy faktycznie będą brać udział w zajęciach. Do 19 stycznia rodzice muszą zapłacić za opiekę i wyżywienie swoich dzieci i dopiero wtedy okaże się, ile dzieci będzie korzystać z miejskiej oferty.

Uczniowie na Mazowszu z zimowego wypoczynku będą korzystać od 31 stycznia do 13 lutego.


Opracowanie: