1231 policjantów brakuje w komendzie stołecznej. Jak dowiedział się reporter RMF FM, to rekordowy poziom nieobsadzonych etatów od ponad 10 lat. W stolicy wakaty stanowią 14 procent, w okolicznych powiatach - 11.

Tak duże braki przede wszystkim komplikują pracę policjantów, którzy mają więcej obowiązków. Szefostwo stołecznego garnizonu zarzeka się, że nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa mieszkańców, a także szybkość reakcji na zgłoszenia.

Komenda informuje też, że codziennie około 600 funkcjonariuszy odbywa w Warszawie tak zwane staże adaptacyjne - świeżo upieczeni policjanci z całego kraju pełnią głównie służbę patrolową i zmieniają się co kilka tygodni.

A jakie są powody tak wysokiego poziomu wakatów? Według policji, jednym z głównych jest epidemia koronawirusa, bo ograniczyła nowe przyjęcia do służby. Drugi z powodów, to fakt niskiej atrakcyjności finansowej pracy w policji, w porównaniu do oferty na warszawskim rynku zatrudnienia.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: