W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza Krzyżma. Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu - przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

W katedrach biskupi święcą w tym dniu oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i sakramentu chorych. Kapłani odnawiają przyrzeczenia. Wieczorem w kościołach odbędą się liturgie Wieczerzy Pańskiej.

Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Na pamiątkę tego wydarzenia liturgię wielkoczwartkową sprawuje się w kolorze białym. Dokonuje się obrzędu umycia nóg, który ma przypominać o tym, co dokonało się w wieczerniku, kiedy Chrystus umył nogi Apostołom.

Po Eucharystii kapłan wynosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy, w której następnie trwa adoracja. Jest to w symboliczny sposób przypomnienie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.

Procesja pasyjna w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Wielki Czwartek w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odprawione zostanie Misterium Męki Pańskiej. Zainauguruje je Mandatum, czyli "umycie nóg apostołom". Tradycyjnie dokonuje tego kustosz sanktuarium. Później dróżkami kalwaryjskimi przejdzie procesja pasyjna.

Wierni będą podążali za Jezusem, w którego postać wcielił się jeden z kleryków miejscowego seminarium, na ostatnią wieczerzę. Odegrane zostaną również sceny modlitwy w Ogrodzie Oliwnym oraz pojmania Chrystusa. Odbędzie się wieczorny sąd u Kajfasza. Wielki Czwartek zwieńczy msza św. Wieczerzy Pańskiej w kalwaryjskiej bazylice. Rokrocznie w misterium uczestniczą tysiące wiernych.

Kulminacja wydarzeń Wielkiego Tygodnia nastąpi w Wielki Piątek. Tradycja odprawiania misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga czasów powstania sanktuarium na początku XVII wieku.