Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed burzami z gradem i silnym deszczem z burzami dla województw w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju. Według prognoz, opadom mogą towarzyszyć porywy wiatru nawet do 80 km/h. Alerty hydrologiczne z kolei wydano dla wschodniej części województwa opolskiego. W tym rejonie spodziewane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla północnych części województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Alert przed burzami z gradem wydano także dla województwa podkarpackiego, gdzie prognozuje się burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Z kolei na południu województwa podlaskiego oraz we wschodniej części województwa mazowieckiego obowiązuje alert przed burzami, którym miejscami mogą towarzyszyć opady deszczu lokalnie do 20 mm oraz porywy wiatru lokalnie do 70 km/h.

W województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i w południowej części województwa mazowieckiego obowiązuje natomiast ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami. We wskazanych miejscach spaść może do 40 mm deszczu; opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 80 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Ostrzeżenie hydrologiczne dla części mieszkańców województwa opolskiego

Na terenie zlewni dopływów górnej i środkowej Odry, we wschodniej części województwa opolskiego, spodziewane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej - poinformowało po południu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

Jak informuje WCZK w Opolu, od godziny 22 w niedzielę do godziny 9 rano w poniedziałek na terenie zlewni dopływów górnej i środkowej Odry i zlewni Czadeczki w woj. śląskim obowiązuje alert pierwszego stopnia, dotyczący możliwości wzrostów stanów wody do strefy wysokiej, miejscami gwałtownego i lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Zdaniem specjalistów Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu, prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80 procent. 

Prognoza pogody na poniedziałek

Według prognozy IMGW, w poniedziałek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na północy i wschodzie okresami duże z przelotnym deszczem.

Rano na wschodzie mogą wystąpić zanikające burze z opadami do 10 mm, lokalnie do 20 mm.

Termometry pokażą od 21 st, C, 22 na północy i w Małopolsce do 25 st. C na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, w rejonach podgórskich od 20°C do 22 st. C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W porannych burzach porywy wiatru wyniosą do 70 km/h.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada deszcz?