Policja potwierdza informacje RMF FM: nie w jednym, a dwóch bankomatach w Szczecinie złodzieje zainstalowali skanery, dzięki którym uzyskali dostęp do kont bankowych. Pokrzywdzonych jest już co najmniej 40 osób. Straty to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Cały czas zgłaszają się kolejni poszkodowani. Dla wielu, którzy żyją od wypłaty do wypłaty, strata pieniędzy przed świętami oznacza, że będą one bardzo skromne.

Banki - jak podkreśla Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów – pieniądze zwrócą. To jednak potrwa: Nie ma możliwości żądania do razu zwrotu gotówki - dodaje Kaczmarek. Należy najpierw wysłać reklamację, którą bank musi rozpatrzyć. A to trwa.

Policjanci ostrzegają i proszą, aby nie korzystać z bankomatów ulicznych, przy których nie ma zazwyczaj monitoringu. Karta, jeśli nie ma zamontowanego urządzenia skanującego, wchodzi z pewnym oporem. Natomiast jeśli to urządzenie skanujące jest zamontowane, wtedy karta wchodzi bardzo szybko - tłumaczy Kaczmarek.

Ale jak podkreśla Katarzyna Legan z Komendy Miejskiej Policji, to jeszcze nie wszystko, aby spać spokojnie: Bardzo prosimy zwracać uwagę na to, czy nie ma dodatkowych urządzeń zamontowanych w bankomatach. Policja prosi też o sprawdzenie stanu swoich kont.