28 maja zostanie zniesione ukraińskie embargo na polską wieprzowinę. Dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Informację potwierdził w Brukseli w rozmowie z naszą korespondentką minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jestem po rozmowach z Markiem Sawickim (ministrem rolnictwa - red.), który cały czas działa w kwestii zniesienia embarga na polską wieprzowinę na Ukrainie. Wszystko wskazuje na to, 28 maja Ukraina odblokuje rynek dla polskiej wieprzowiny - powiedział nam wcześniej wiceprezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Embargo na import wieprzowiny Ukraina wprowadziła 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Ukraińcy od 2008 roku nie kupują z naszego kraju wołowiny.

"Ukraina musi wybrać..."


Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk mówił, że Ukraina musi wybrać, czy ulega Rosji, utrzymując embargo na polską wieprzowinę, czy opowiada się po polskiej stronie i znosi embargo.

Rozumiem, że Ukraina jest trochę w kleszczach, bo nie będzie mogła sprzedawać swoich produktów Rosji, jeśli będzie kupowała nasze produkty - zaznaczył. Ale (...) Polska nie może być przez Ukrainę traktowana w sposób nieuzasadniony jako kraj obarczony embargiem tylko dlatego, że Rosja używa przymusu czy szantażu - podkreślał wówczas szef rządu.

Premier zaznaczył, że Polska też podjęła ryzyko - "jeśli chodzi o polskie interesy w wymianie z Rosją", gdy zdecydowała się wspierać Ukrainę. Dla nas to też jest istotne wskazanie, czy te nasze relacje będą dwustronne, jeśli chodzi o solidarność, czy tylko w jedną stronę. Bo jeśli coś jest w jedną stronę, to jest nie solidarność, tylko naiwność. My na pewno naiwni w relacjach z żadnym państwem nie będziemy - oświadczał Tusk.

(j.)