Już tylko kilka godzin dzieli nas od końca długiego weekendu. Funkcjonariusze radzą, żeby nie czekać do ostatniej chwili z powrotem do domu. Od środy do wczoraj na polskich drogach w ponad pięciuset wypadkach zginęły 53 osoby. 648 zostało rannych. Policja zatrzymała też ponad dwa tysiące pijanych kierowców.

Dziś po południu do kilku poważnych wypadków doszło na Dolnym Śląsku. Dwie osoby zostały ranne w zdarzeniu, do którego doszło w miejscowości Wszemirów na krajowej „9iątce” z Wrocławia do Poznania. Zderzyły się tam trzy auta. Utrudnienia także na autostradzie A4. Przed wjazdem do stolicy Dolnego Śląska zderzyło się pięć samochodów – dwie osoby zostały lekko ranne. Z kolei w Jeleniej Górze pijany kierowca potrącił małżeństwo z dzieckiem. Mężczyzna z połamanymi kończynami trafił do szpitala; kobiecie i dziecku nic się nie stało. Prowadzący pojazd został zatrzymany przez policję. Trafił do izby wytrzeźwień.

Na drogach Wielkopolski jest spokojnie. Na drogach krajowych nr 5 i 11 nie ma korków. Uważać trzeba przede wszystkim na rowerzystów, których dziś bez liku na trasach. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Adama Górczewskiego:

Na Śląsku ruch pojazdów jest wzmożony, ale nigdzie nie tworzą się korki. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Piotra Glinkowskiego:

Jak donosi reporter RMF FM Krzysztof Kot, na Lubelszczyźnie nie ma większych utrudnień. Nawet zazwyczaj pełna samochodów trasa z Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego do Lublina dziś świeci pustkami. Również przejazd przez samą stolicę regionu nie stanowi żadnego problemu. Posłuchaj:

W woj. kujawsko-pomorskim utrudnienia mogą się pojawić w kilku miejscach. Najgorzej jest na krajowej „dziesiątce” w kierunku stolicy kraju. Przy dużym natężeniu ruchu korki tworzą się m.in. w miejscowości Białe Błota, gdzie powstaje węzeł dróg krajowych nr 5 i 10. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Tomasza Fenske:

Na utrudnienia należy liczyć się również na Mazowszu. Korki tworzą się na drogach wjazdowych do Warszawy od północy i wschodu. Od południa ruch odbywa się prawie płynnie. Kierowcy musza jednak pamiętać o kilku remontach, które powinny zakończyć się dopiero wieczorem. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Świądra:

Korki tworzą się również w Małopolsce. Sznur samochodów stoi m.in. na drodze krajowej nr 4 przed wjazdem do Krakowa od strony Tarnowa.

Dla porównania w ciągu czterech dni długiego weekendu w 2008 r. - w 455 wypadkach, zginęło 39 osób, a 602 zostały ranne. Wówczas policja zatrzymała 1576 pijanych kierowców.

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych to alkohol oraz nadmierna prędkość. Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach oraz o niewyprzedzanie "na trzeciego".

Policjanci podczas mijającego długiego weekendu prowadzą wzmożone kontrole na drogach w całym kraju. Sprawdzają nie tylko trzeźwość kierowców, ale i stan techniczny pojazdów oraz na przykład to, czy dzieci są przewożone w fotelikach.